کم کردن روغن در خودرو و علت آن

کم کردن روغن در خودرو و علت آن

بنویدی :

قطعاً برای شما هم پیش آمده است که روغن اتومبیلتان کم شده و همین امر سبب نگرانی شما شده است. ممکن است که در ابتدا تصور کرده باشید علت کاهش روغن موتور این است که روغن موتوری که برای اتومبیل خود انتخاب نموده‌اید از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. این در حالی می‌باشد که موارد زیادی در این رابطه وجود دارد که بایستی از آن‌ها مطلع باشید در صورت بروز مشکل آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه خود آگاهی زیادی در این خصوص ندارید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ سؤال ” چرا ماشین روغن کم می‌کند ” برسید و در صورت بروز این مشکل بتوانید مشکل اتومبیل خود را رفع کنید.

چرا ماشین روغن کم می‌کند

کم شدن روغن موتور امری طبیعی

در ابتدا باید متذکر شویم این‌که خودرویتان روغن کم می‌کند از جمله مسائلی است که کارشناسان خودرو آن را امری طبیعی می‌دانند و جالب است بدانید که حتماً لازم است که خودرو روغن کم کند! اما از دیدگاه شما که از اتومبیل استفاده می‌کنید این امر، امریست غیر عادی و حتی ممکن است فکر ‌کنید که نشانه‌ای از خراب شدن خودرویتان می‌باشد. مکانیک‌های خودرو و کارشناسان در پاسخ به این سؤال که ” چرا ماشین روغن کم می‌کند ” اظهار می‌نمایند که با توجه به کارکرد موتور و نیز ذات موتور در شرایط مختلف و به علت بالا رفتن حرارت در اتومبیل، روغن موتور خودرو کاهش می‌یابد. که البته این امر، امری طبیعی می‌باشد.

چنانچه از خودروی خود در اتومبیل‌رانی استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که کارکرد موتور اتومبیل در دمای بالا، سخت‌تر شدن شرایط کاری موتور و همچنین فشار و بازده بالا موجب می‌شود میزانی که روغن ماشین تبخیر می‌شود افزایش یابد که البته این، امری طبیعی خواهد بود.

نکته

جالب است بدانید که هر کارخانه‌ی سازنده خودرو علاوه بر این‌که خودروی تولیدی خود را معرفی می‌کند روغن مناسب آن را نیز معرفی می‌نماید. به طور مثال کارخانه پژو برای ماشین پژو ۲۰۶ از روغن توصیه شده توتال استفاده می‌نماید. افزون بر این حد مجاز و تعریف شده‌ای برای کم کردن مقدار روغنی که در مسافتی خاص و معین استفاده می‌شود، مشخص شده است که البته بیشتر مصرف کنندگان توجهی به آن ندارند.

به طور مثال این شرکت برای موتور XU7 مقدار کم کردن تا ۵/۰ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر را مجاز اعلام کرده است اما بیشتر مصرف کنندگان این میزان از کاهش را دلیلی بر بی‌کیفیت بودن روغن می‌دانند و اقدام به تعویض کامل روغن می‌نمایند در حالی‌که این میزان از کاهش امری است که کاملاً طبیعی می‌باشد و این امکان وجود دارد که پس از افزودن همان نوع و به همان مقدار روغن مشکل کم بودن روغن ماشین را بر طرف کنند.
قبل از پاسخگویی به این سؤال که چرا ماشین روغن کم می‌کند بهتر است با دلیل مصرف روغن در موتور آشنا شوید.

دلیل مصرف روغن در موتور

مصرف کردن روغن در موتور می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، برخی از مهم‌ترین دلایل آن عبارتند از:

طراحی موتور

طراحی موتور جهت محافظت از سیلندر هنگام حرکت‌های رفت و برگشتی پیستون، به گونه‌ای می‌باشد که مقداری از روغن در سطح داخلی پیستون باقی بماند و از سایش آن جلوگیری نماید. بنابراین لازم است که مقداری روغن در محفظه اشتعال موجود باشد و این‌که روغن موتور تا این اندازه کاهش یابد طبیعی می‌باشد. این میزان وابسته به طراحی موتور خواهد بود و به همین دلیل است که در دفترچه‌ی راهنمای خودرو هم ذکر می‌گردد. لازم است بدانید که برخی از سازندگان خودرو، مصرف روغن را حتی تا ۱ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر هم ذکر نموده‌اند.

تبخیر طبیعی مایعات به لحاظ فیزیکی

احتمالاً خود شما هم آگاهی دارید که روغن، ترکیبی از روغن پایه و افزودنی‌ها می‌باشد و همانند هر مخلوط دیگری مجاز است در دماهای مختلف، مقداری تبخیر شود. به طبع به هر میزان که دما بالاتر باشد مقدار تبخیر مایعات نیز بیشتر خواهد بود. لازم است بدانید که در مورد روغن‌ها تست میزان تبخیر پذیری با روش ASTMD 5800 تحت عنوان تست NOACK انجام می‌گیرد و تبخیر روغن در شرایط آزمایش بر حسب درصد، اعلام می‌شود. پاسخ این تست می‌تواند معیاری جهت مورد سنجش قرار دادن مقدار تبخیر پذیری روغن در شرایط استاندارد و جدا از اشکالات مکانیکی مختلف و همچنین شرایط موتور باشد. شایان ذکر است که روغنی استاندارد است که مقدار تبخیر پذیری آن در محدوده مجاز باشد.

اشکالات فنی و روغن سوزی

در صورتی که با کاهش بیش از حد روغن موتور اتومبیلتان مواجه شده‌اید قطعاً در خصوص وجود روغن سوزی نگرانی در شما ایجاد شده است. بهتر است بدانید که این اشکال زمانی پیش می‌آید که به علت آسیب دیدگی رینگ روغن و یا چسبندگی آن به پیستون، روغن به محفظه کارتر بر نمی‌گردد که همین امر موجب می‌شود مقدار زیادی از آن در محفظه اشتعال بسوزد. به همین دلیل است که به این اشکال روغن سوزی می‌گویند. چنانچه دود آبی از اگزوز خودرویتان خارج می‌شود نشانه‌ای بارزی برای این مسئله خواهد بود.

کم کردن روغن
روغن سوزی

عدم انتخاب صحیح روغن موتور

بایستی ویسکوزیته روغن موتور خودرویتان را بر اساس توصیه‌ی سازنده خودرویتان انتخاب نمائید. در غیر این صورت مقدار روغن بیش از اندازه کاهش می‌یابد و یا این‌که روانکاری مناسب برای تمامی قطعات موتور انجام نمی‌شود. در ضمن به دلیل این‌که استانداردهای زیست محیطی بر کاهش آلاینده خروجی از اگزوز تأکید دارند، استفاده از روغن‌هایی که سبک‌تر می‌باشند ضمن این‌که مصرف سوخت را کاهش می‌دهند برای تولیدکننده موتور هم امکان بیشتری فراهم می‌سازند تا قادر باشند آلودگی‌ گازهای خروجی از اگزوز را نیز کاهش دهند. این امر موجب شده است به جای استفاده از روغن‌های سنگین‌تر، تمایل به استفاده از روغن‌هایی که سبک‌تر می‌باشند افزایش یابد که در نتیجه آن کاهش متداول در موتورهای امروزی از سابق بسیار بیشتر هم شده است.

سبک رانندگی

قطعاً خود شما هم می‌دانید که میزان دور موتور و سبک رانندگی بر روی مصرف روغن تأثیرگذار خواهد بود. رانندگی کردن در دور موتور بالا سبب خواهد شد که میزان مصرف روغن نیز افزایش پیدا کند. چرا که در این صورت بر آب بندها و همچنین واشرها فشار بیشتری وارد می‌شود. متأسفانه در موتورهای جدید هم، به صورت کلی به دلیل این‌که در دور موتور بالاتر کار می‌کنند، روغن بیشتری مصرف می‌کنند.

دمای بالاتر از حد معمول در موتور

به هر میزان که دمای موتور بالاتر باشد ویسکوزیته روغن هم بیشتر کاهش خواهد یافت و در واقع روغن روان‌تر خواهد شد. چنین شرایطی خروجی روغن را نیز بیشتر خواهد کرد. افزون بر این تبخیر شدن روغن در دماهای بالاتر از حد طبیعی و نرمال، افزایش پیدا می‌کند. لذا بایستی اشکالات مکانیکی در خصوص دمای بالاتر موتور را مورد بررسی قرار دهید.

چرا ماشین روغن کم می‌کند

الف) در موتورهای احتراق داخلی، به دلیل این‌که دمای سیستم بالاست، مقداری از روغنی که درون کارتر وجود دارد تبخیر می‌شود. چنانچه اتومبیل پژو دارید، شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که علت بالا بودن حرارت و نیز بالا بودن آمپر آب خودرو در اتومبیلتان چه می‌باشد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوئیم که موتورهایی با احتراق داخلی به منظور عدم خام سوزی و همچنین مشکل در سیستم احتراق نیاز شدیدی به دمای مناسب دارند و در غیر این صورت مصرف بیش از حدی خواهند داشت. افزون بر این منجر به عدم استفاده از قدرت مناسب در اتومبیل خواهد شد.

ب) دلیل دیگری که در پاسخ به سؤال «چرا ماشین روغن کم می‌کند؟» می‌توان داد این است که معمولاً ۱۰ الی ۲۰ درصد روغن خروجی از طریق کارتر جداره سیلندر می‌سوزد و از موتور خارج می‌گردد، لازم است بدانید که این میزان از کاهش چیزی حدود mm3/round 06/0 می‌باشد که البته با در نظر گرفتن دور موتور ۴۰۰ RPM و سرعتی حدود صد کیلومتر در ساعت، تقریباً در هر ۱۰۰۰ کیلومتر، CM3 150 روغن خارج می‌شود.

مجموع کاهش مجاز روغن

در هر صورت مجموع کاهش مجاز روغن در ۱۰۰۰ کیلومتر تقریباً ۲/۱ است که در برخی از اتومبیل‌ها به این دلیل که شرایط کاری سخت‌تری دارند حتی این امکان وجود دارد که این مقدار به ۲/۵ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر برسد. لازم است بدانید که به هر حال بایستی این مقدار کاهش را با سر ریز کردن روغن از همان نوعی که توسط سازنده توصیه شده، و میزانی که درون کارتر موجود می‌باشد، جبران نمود.
تا این‌جا به سؤال ” چرا ماشین روغن کم می‌کند ” پاسخ دادیم در ادامه بهتر است با دلایل نگران کننده کم کردن روغن موتور خودرو نیز آشنا شوید.

چرا ماشین روغن کم می‌کند

دلایل نگران کننده کم کردن روغن موتور اتومبیل

همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم طبق نظر کارشناسان خودرو برای هر خودروی خاص این‌که مقداری از سطح روغن موتور خودرو کاهش یابد امریست که کاملاً طبیعی می‌باشد. اما در برخی موارد ممکن است شاهد کاهش روغن موتور اتومبیل خود بیش از مقداری که برای آن تعیین شده است باشید. در این صورت باید با پاره‌ای از مشکلات که ممکن است در خودرو سبب بروز این مشکل شود آگاهی داشته باشید تا بعد از آن به یک مرکز مجاز مراجعه کنید تا مشکل روغن ریزی اتومبیلتان را بر طرف نماید. در حالت کلی می‌توان گفت که دلایل مشکل روغن ریزی خودرو در یکی از موارد زیر خلاصه می‌شود:

بالا رفتن دمای روغن اتومبیل

ممکن است که دمای روغن اتومبیلتان از حد مناسب بالاتر رفته باشد که در این صورت بایستی دلیل این امر را در یک سری از اشکالات مکانیکی مورد توجه قرار دهید و در صدد رفع آن‌ها بر بیایید.

بالاتر رفتن سطح روغن از حد مجاز

احتمال دارد که سطح روغن از محدوده‌ای که مجاز می‌باشد بالاتر رفته باشد که در این حال بایستی روغن را تا زیر حد مجاز بالایی تخلیه نمائید.

سائیدگی و یا چسبندگی رینگ پیستون خودرو

امکان دارد رینگ پیستون خودرویتان سائیده شده باشد و یا دچار چسبندگی باشد. در صورتی که اتومبیلتان با این مشکل مواجه شده باشد به تعمیرکار مراجعه نمائید تا پیستون‌ها و رینگ‌های خودرویتان را یا تعمیر کند و یا تعویض نماید.

اشکال در آب بندیی و سوپاپ‌ها

دلیل دیگری که برای این امر می‌توان ذکر کرد این است که شاید آب بندی و همچنین سوپاپ‌ها در حالت بسته دارای اشکال می‌باشد. در این صورت اقدامی که باید بکنید این است که سوپاپ‌ها و نشیمنگاه آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

انتخاب روغن با مشخصه‌های نامناسب

ممکن است روغن با ویسکوزیته نامناسب، کمتر و یا بیشتر از میزانی که سازنده اتومبیلتان توصیه کرده است، انتخاب کرده باشید که در این صورت بایستی روغن تخلیه گردد و روغن مناسب جایگزین آن گردد.

چسبندی سوپاپ‌ها و گایدها

احتمال این وجود خواهد داشت که ساق سوپاپ‌ها و گاید دچار چسبندگی شده باشند که در صورت بروز این مشکل، باید به تعمیرکار مراجعه کنید تا قطعات را تعویض نماید.

تبخیر هیدروکربن‌های سبک‌تر

همان‌طور که خود مستحضر می‌باشید ویسکوزیته روغن باید بر اساس توصیه‌ی سازنده خودرو انتخاب شود اما به علت محدوده گسترده طول هیدروکربن‌هایی که در روغن موجود می‌باشد، هیدروکربن‌های کوتاه‌تر، سبک‌تر و همچنین سریع‌تر تبخیر می‌گردند و میزان روغن‌ها کاهش می‌یابد. همان‌طور که بیان شد هیدروکربن‌هایی که سبک می‌باشند راحت‌تر تبخیر می‌شوند و بایستی به این مشخصه توجه زیادی داشته باشید.

روغن موتور با ویسکوزیته متفاوت

ممکن است از روغن موتوری با ویسکوزیته متفاوت استفاده کرده باشید.

سبک رانندگی

یکی از موارد مهمی که ممکن است در خصوص کاهش روغن موتور خودرویتان تأثیر بسزایی داشته باشد سبک رانندگی‌اتان می‌باشد. در حالت کلی همان‌طور که مستحضر می‌باشید به هر میزان فشار کم‌تری به موتور خودرویتان وارد شود به طبع فشار کم‌تری هم به روغن موتور وارد خواهد شد. بهتر است بدانید که مشخصاً رانندگی کردن در دور موتور بالا به معنای افزایش فشار بر موتور خودرو می‌باشد و این فشار اغلب به آب بندها و همچنین واشرها وارد می‌گردد. قطعاً موتورهای جدید هم در پی بالا رفتن دور موتور، کاهش روغن موتور اتومبیل را به دنبال خواهند داشت.

نشت روغن از طریق آب بندهای میل لنگ و میل سوپاپ

آخرین دلیلی که می‌توان برای این امر بیان کرد این است که روغن از طریق آب بندهای میل لنگ و میل سوپاپ به بیرون نشت می‌یابد. در صورتی که اتومبیلتان با این مشکل مواجه شد بایستی در صدد بر طرف نمودن اشکالات آب بندها بر بیایید.

در نهایت باید اظهار داشت که با توجه به شرایط و همچنین نحوه کارکردی که خودرو دارد باید به طور مرتب سطح روغن موتور خود را با گیج روغن چک کنید و در صورتی‌که مشاهده کردید روغن از حد طبیعی خود کمتر شده است اقدام به سر ریز نمودن روغنی از همان نوع بکنید. البته نکته مهمی که توجه به آن ضروری می‌باشد این است که سر ریز نمودن روغن‌های متفاوت حتی اگر دارای ویسکوزیته و سطح کیفی یکسانی می‌باشند را توصیه نمی‌کنیم. این نکته را به یاد داشته باشید که رنگ روغن نشان از کیفیت روغن موتور نمی‌باشد و یکی از خاصیت‌هایی که روغن موتور دارد تمیز کردن و دوده زدایی می‌باشد و در اصل بایستی خاصیت روغن را بررسی نمائید.

کم کردن روغن
دلایل نگران کننده ی کم کردن روغن

وظایف روغن موتور در خودرو

کاهش سایش قطعات خودرو، آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون، کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور، خنک کردن قطعات داخلی موتور، محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی و نیز تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیب حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات از جمله وظایفی می‌باشند که روغن موتور خودرو بر عهده دارد.
همان‌طور که خود شما هم آگاهی دارید بر روی هر ظرف روغن حروفی نوشته شده است که این نمادی است از میزان کیلومتر مورد استفاده و مؤثر آن. البته فراموش نکنید که تمامی نکاتی که در بالا ذکر نمودیم بسته به شرایط استفاده و همچنین محیط قابل تغییر است.

حل مشکل روغن ریزی و کم کردن روغن موتور

همان‌طور که می‌دانید در خودروهایی اعم از پژو ۴۰۵، تندر ۹۰، پژو ۲۰۶، پژو پارس و پراید هرگونه روغن ریزی امری غیر عادی می‌باشد که لازم است قبل از مواجهه با هر گونه مشکل جدی‌تری آن را رفع نمائید.
حتماً خود می‌دانید که به طور کلی در سیستم خودرو چهار نوع روغن از قبیل روغن موتور، روغن گیربکس، روغن ترمز و روغن هیدرولیک وجود دارد. از بین روغن‌های ذکر شده، روغن هیدرولیک قابلیت شعله وری بیشتری دارد و در صورتی‌که با گرمای خروجی اگزوز و یا دینام تماس داشته باشد احتمال این وجود دارد که موتور دچار آتش سوزی شود. اولین اقدامی که باید برای رفع ایراد روغن ریزی انجام دهید این است که محل روغن ریزی که در زیر ماشین وجود دارد را شناسایی کنید.

کلام آخر در مورد اینکه چرا ماشین روغن کم می‌کند

آخرین اقدام این است که باید نوع روغن را شناسایی کنید. همان‌طور که خود نیز مستحضر هستید روغن ریزی می‌تواند از هر یک از لوله‌های انتقال، واشرها و همچنین مخازن اتفاق بیفتد. پس از این‌که نوع روغن را با توجه به رنگ، محل و بو و نیز محل دقیق روغن ریزی تشخیص دادید بایستی قطعه یا اورینگی که معیوب می‌باشد تعویض نمائید. لازم است بدانید که روغن موتور معمولاً رنگی تیره‌تر دارد و بویی همانند بنزین سوخته از آن استشمام می‌شود. روغن هیدرولیک‌(فرمان) در بیشتر اتومبیل‌ها رنگی روشن‌تر دارد و بوی محفظه احتراق(شبیه بنزین سوخته) ندارد.

روغن ترمز هم دارای خاصیت خورندگی است و هنگامی‌که با رنگ بدنه تماس پیدا کند آن را از بین خواهد برد. در پایان باید گفت که امکان دارد که نشتی روغن از کاسه نمد عقب میل لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد گلویی دلکو، واشر زیر سینی جلوی میل لنگ، واشر فیلتر روغن، واشر پمپ بنزین، واش درپوش سوپاپ‌ها، پیچ تخلیه روغن و یا واشر کارتر باشد که بایستی آن‌ها را شناسایی کنید و در صورتی که لازم به تعویض باشد آن‌ها را تعویض کنید.

 

Leave A Comment